top of page
I Ching'e
Nasıl Soru
Sorulur?

I Ching - Yi Jing nasıl konuşur?

Her şeyden önce az ve öz konuşur. Fakat saçma sapan sorular sormaya başladığınızda genellikle susmayı seçer. Ancak cevabını beğenmediğiniz için ona aynı soruyu üst üste sormaya yeltenirseniz işte o zaman kızar ve haddinizi bildirecek cevaplar alabilirsiniz.[*] Bunu kesinlikle yapmamalısınız. Her şeyden önce I Ching’e saygıdeğer bir bilgeye nasıl davranırsanız öyle davranmalısınız. Saygılı ve alçakgönüllü olun!

O zaman doğru cevapları almaya hak kazanmak için doğru soruların sorulması gerekir. Bu durumda I Ching’e doğru soru nasıl sorulur?

Öncelikle keseden para çekerek Gua oluşturma işleminin amacının sezginizi harekete geçirerek bilinçdışı bilgiyi bilince çıkarmak olduğunu unutmayın. Bir elinizle sosyal medyada dolanırken diğer elinizle I Ching çekmeyin. Sessiz bir ortamda gözlerinizi kapatarak kendi içinizde soracağınız soruya odaklanın. Sorunun ve sorunun içindeki kişilerin içinizde yer bulmasına imkân tanıyın. Ondan sonra acele etmeden tek tek keseden paraları çekerek Gua’nızı oluşturun.

I Ching-YiJing kısa vadeli bir kehanet yöntemi değildir. Şahsi tecrübelerim bireyin orta-uzun vadeli dönüşümünün 6 ile 18 ay arası sürebildiğini göstermiştir.

Öncelikle I Ching’in cevabı 64 arketipsel durumdan biri olacağına göre “Bana neler oluyor?” sorusu en azından eksiktir. Burada sorulması gereken en doğru soru “Bana kim oluyor?” olmalıdır. “Hangi arketip iş başında? Bende hangi psişik güç aktif?” Bu soru tüm soruların en üzerinde genel bir öngörü elde etmek için kullanabileceğiniz temel sorudur. Her zaman işe yarar cevaplar alabileceğiniz ancak yorumlanması en zor olan sorudur. Çünkü cevabın ne anlama geldiğini bir kerede kavramanız zor olabilir. Genel olarak sorularınız zaman faktörü ve açıklanması gereken koşullar içeriyor ise evet-hayır cevaplı sorulara nazaran çok daha açık şekilde cevaplanacaktır.

O zaman daha dar bir alanda spesifik olaylar için doğru soruları nasıl sorabiliriz?

Bunu 3 temel soru biçimine indirgeyebiliriz:

  1. Önerilen bir eylemi başlatma veya başlatmamayı danışmak.

  2. Belirli bir durumun nasıl gelişeceğini danışmak.

  3. Belirli bir kişi ya da ilişkiyi değerlendirmek.

Belirli durumlar için sorulacak sorularda ‘Şu mu bu mu?’ şeklinde seçeneklerle sınırlanmış sorulardan kaçınmalısınız. Cevapları azaltmak istemenizi anlayabilirim ama I Ching-YiJing zamanın bilgisi ile donatılmış iken onu sınırlara hapsetmeye çalışmak niye? Belki hiç aklınıza gelmeyen çok farklı bir yol önerisi vardır!

I Ching’e ön kabullü sorular da sormayın. Örneğin “Hangi arabayı satın almalıyım?” sorusunun içinde bir araba satın almanız gerektiği varsayımı vardır. Doğru soru “Araba satın almam konusunda tavsiyen nedir?” olmalıdır. Binlerce yılın bilgeliği ile donatılmış birine danışacaksanız onu kısıtlamak size ne fayda sağlar?

Genel olarak kullanılabilecek sorular şöyle olmalıdır:

  • İzmir’e taşınırsam ne olacak?

  • Evlenmeye hazır mıyım?

  • Ali ile çalışırsam ne olacak?

  • Bir kafe açmam ile ilgili tavsiyen nedir?

  • Leyla ile yaşadığım sorunlarla ilgili görüşün nedir?

  • Babam ile olan ilişkim hakkında bana ne önerirsin?

  • Yüksek lisansımı sosyolojiye çevirirsem ne olur?

 

[*] F. isimli şahıs bazı sorunlarının çözümü için I Ching’e danışmış ancak aldığı cevabı beğenmediği için hemen yeniden danışmaya karar vermiştir. Bu sefer I Ching’in cevabı Gua 4: Gençlik Acemiliği olmuştur.

F. Gua’nın yargı bölümünü okuduğunda ağzı açık kalmıştır:

“Genç aptal beni arıyor.

İlk kehanette ona diyeceğimi dedim.

İki üç defa sorarsa küstahlıktır.

Eğer ısrar ederse, ona hiçbir bilgi vermem.”

Carl Jung, Mektuplar Cilt. II, Sayfa 343-344

bottom of page